Strona główna | Mapa serwisu | English version
Poziomy pracy w systemie
Podstawy OpenSUSE > Praca z systemem OpenSUSE > Poziomy pracy w systemie

Systemy Linux, a co za tym idzie także OpenSUSE, mogą pracować na różnych poziomach pracy. Zanim dowiesz się jak zarządzać nimi, powinieneś zrozumieć czym się różnią.

Poziomy pracy w systemach uniksowych określane są angielskim terminem runlevel. Warto pamiętać, że w róznych systemach poziomy te róznią się.

Podstawowe poziomy pracy:

- init 0 -  wyłączenie systemu

- init 1 - tryb jednego użytkownika (administratora), używany przede wszystkim w sytuacjach krytycznych.

- init 3 - tryb tekstowy dla wielu użytkowników (w pełni funkcjonalny, z obsługą sieci)

- init 5 - tryb graficzny dla wielu użytkowników

- init 6 - restart systemu.

 

Jak przełączać się między poziomami pracy? Po pierwsze można to zrobić już na etapie rozruchu komputera, jeśli korzystamy z programu rozruchowego GRUB. Umożliwia on określenie za pomocą polecenia init X (gdzie X oznacza numer poziomu) określenie oczekiwanego poziomu pracy. Polecenie to wpisujemy w specjalnej linii opcji programu GRUB.

Zmienić poziom pracy można także w trakcie pracy systemu. Wymagana do tego jest jednak znajomośc hasła użytkownika root. Aby zmienić runlevel działającego systemu należy więc zalogować się do konsoli (jeśli pracuję w trybie graficznym, naciskam [ctr]+[alt]+[F1], dzięki czemu przechodzę do pierwszego terminalu tekstowego) na konto roota. Wówczas wydając polecenie init X (gdzie X oznacza numer runlevelu) mogę zmienić poziom pracy. Mając aktywną sesję graficzną, wiem, że system najpewniej uruchomiony został w init 5. Aby przejść do trybu tekstowego muszę więc wpisać polecenie init 3. Kiedy to jest stosowane? Przy niektórych czynnościach administracyjnych wymagających wyłączenia X Serwera - np. przy instalacji sterowników karty graficznej. Oczywiście możliwe jest też przejście na wyższy runlevel - np. po prawidłowej instalacji sterownika - należy wówczas wydać polecenie init 5. Efektem będzie pojawienie się okna logowania, lub pulpitu naszego preferowanego środowiska graficznego. Warto pamiętać, że poleceniem init 0 możemy wyłaczyć komputer, a init 6 zrestartować go. Teraz kiedy poznałeś podstawowe poziomy pracy spróbuj samodzielnie przełączyć się między poziomami 3 i 5, a później wyłączyć i zrestartować system, używając polecenia init. Pamiętaj, że OpenSUSE w trybie init 5 zawsze uruchamia sesję graficzną na 7 terminalu, więc, żeby do niej wejść, będąc w terminalu tekstowym może okazać się konieczne naciśnięcie kombinacji [ctrl]+[alt]+[F7]. Jeśli po naciśnięciu tej kombinacji widzisz czarny ekran, lub logowanie do konsoli tekstowej, najprawdopodobniej pracujesz na niższym inicie.

2008 Wrocław